A dipole of moment 0.50 e · nm is placed in a uniform electric field with a magn
ID: 1574513 • Letter: A
Question
A dipole of moment 0.50 e · nm is placed in a uniform electric field with a magnitude of 8.0 104 N/C. What is the magnitude of the torque on the dipole for each of the following situations?
(a) the dipole is aligned with the electric field ..........................N · m
(b) the dipole is transverse to (perpendicular to) the electric field................................... N · m
(c) the dipole makes an angle of 31° with the direction of the electric field.................................. N · m
(d) Defining the potential energy to be zero when the dipole is transverse to the electric field, find the potential energy of the dipole in the electric field for the orientations specified in Parts (a) and (c).
when = 0°, U = ...............J
and when = 31°, U =............................... J
Explanation / Answer
Dipole moment P = 0.5 e nm
= 0.5*1.6*10^(-19) C * 10^(-9) m
= 0.8*10^(-28) C.m
Electric field E = 8*10^4 N / C
(a). Torque = PE*sin(theta)
= PE sin 0
= 0
(b). Torque = PE*sin(90)
= 6.4*10^(-24) Nm
(c).Torque = PE*sin(30)
= 3.2*10^(-24) Nm
d).Potential energy U = - PE*cos(theta)
= - PE*cos0
= 6.4*10^(-24) J
(e). Potential energy U = - PE*cos(31)
= 5.48*10^(-24) J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.