3. Consider a large scale steam-electric power plant of 1,000 MW of power. If th
ID: 1575108 • Letter: 3
Question
3. Consider a large scale steam-electric power plant of 1,000 MW of power. If the plant is only 33.3% efficient, what is the rate that thermal energy is exhausted to the environment?
If the energy were dumped into a river whose flow was 6x10^6 kg/s, what would be the average rise in temperature of the river?
I calculated that the plant needs to produce 3003 MW power with that eff. in order to get 1000 MW of useable power. That leaves me with a waste of 2003 MW power.
If we use Q=mcdT we can say that dT=Q/mc. Using c = 4.18 J/g, and converting 1x10^6 kg into 1x10^9 g, I get 2003 MW/(1x10^9 g)(4.18 j/g) = .08, but I am unsure if this is correct.
Does this mean that the water will increase by .08 degrees per second? Thumbs up for help!
Explanation / Answer
i m giving the solution on the basis of my understanding,
X ( 33.3/100) = 1000
X = 3003 M watts
rate of thermal energy exhausted= 2003 M watts
Q = m C dT
Q/time= ( m/time) C dT
2003 X 10^6 = (6 x10^6) (4181) dT ( I have used specific heat of water in SI unit)
dT ( in C) = ( 2003/ 6 x 4181) = 0.08 C apprx ( average rise in temp of water)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.