The ruler sends out a pulse of ultrasonic sound and measures the time it takes f
ID: 1575800 • Letter: T
Question
The ruler sends out a pulse of ultrasonic sound and measures the time it takes for the pulse to reflect from the object and return. The ruler uses this time, along with a preset value for the speed of sound in air, to determine the distance. Suppose that you use this ruler under water, rather than in air. The actual distance from the ultrasonic ruler to an object is 21.0 m. The adiabatic bulk modulus and density of seawater are Bad = 2.37 × 109 Pa and = 1025 kg/m3, respectively. Assume that the ruler uses a preset value of 343 m/s for the speed of sound in air. Determine the distance reading that the ruler displays. xruler =
Explanation / Answer
Vsound = S = Bad/density
= S = 2.37 × 10^9pa/1025kg/m^3
= 1520.6 m/s
the round trip time to the object is then:
t = x/v
= 42.0m/1520.6m/s
= 0.02762s
the distance displayed will then be
Xdisp = = (343m/s)(0.01381s)
= 4.74m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.