The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2650 Hz. The sp
ID: 1575802 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2650 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.1 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.1 m/s and you are moving toward it at a speed of 11.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
Explanation / Answer
n = 2650 Hz
c = n = 343 m/s
a )
= 343/ 2650 = 0.129 m
b)
Source is moving and observer is at rest.
n’ = c n /(c-Vs) = 343 * 2650/ ( 343 – 26.1) = 2868.25 Hz
= 343/ 2868.25 = 0.119 m
c)
Source and observer are moving toward each other
n’ = ( c + Vo) n /(c-Vs) = ( 343 + 11.0)* 2650 / ( 343 – 26.1)
n’ = 2960.23 Hz
= 343/2960.23 = 0.115 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.