Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the Earth and a cloud layer 790 m above the Earth to be the plates of a

ID: 1575873 • Letter: C

Question

Consider the Earth and a cloud layer 790 m above the Earth to be the plates of a parallel-plate capacitor. If the cloud layer has an area of 1.11 km2 = 1.11E+6m2, what is the capacitance?

If an electric field strength greater than 3.90E+6 N/C causes the air to break down and conduct charge (lightning), what is the maximum charge the cloud can hold?

If the cloud is holding this maximum charge, what is the magnitude of the difference in electric potential between the cloud and the ground?

Tries 0/10

Explanation / Answer

given

d = 790 m

A = 1.11*10^6 m^2

a)

we know, C = A*epsilon/d

= 1.11*10^6*8.854*10^-12/790

= 1.244*10^-8 F

b) E = Q/(A*epsilon)

==> Q = E*A*epsilon

= 3.9*10^6*1.11*10^6*8.854*10^-12

= 38.3 C

c) delta_V = Q/C

= 38.3/(1.244*10^-8)

= 3.08*10^9 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote