At t 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with
ID: 1576275 • Letter: A
Question
At t 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with a speed 15.7 cm/s are as shown in the diagram below. Each unit on the horizontal axis is 5.0 cm and each unit on the vertical axis is 2.0 cm·e peak of pulse 2 is exactly on a half unit of the horizontal axis.) pulse 2 ..pulse I (a) At what location will the resultant of the two pulses have maximum amplitude? 25 The amplitude of the resultant will be maximum when the peaks of the two pulses overlap. How far does each pulse move to get to this position? cm (b) At what time will the resultant of the two pulses have maximum amplitude? (c) What is the value of this maximum amplitude?Explanation / Answer
(a)
Relativ speed of pulses,
Vrel = 2v = 2*15.7
Vrel = 31.4 cm/s
Distance b/w both pulses = 10 units = 10*5 = 50 cm
time taken to meet the pulses t = d / v
t = 20 / 15.7 = 1.27 s
Location at which pulses have maximum altitude,
s = 5*2 + 15.7*1.27 = 30 cm
(b)
t = 1.27 s
(c)
Value of maximum amplitude = 2 cm
s = 24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.