Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. 1/3 points | Previous Answers SerPSE9 25.P012. My Notes Ask Your Teacher (a)

ID: 1578310 • Letter: 3

Question

3. 1/3 points | Previous Answers SerPSE9 25.P012. My Notes Ask Your Teacher (a) Calculate the electric potential 0.200 cm from an electron. (b) What is the magnitude of the electric potential difference between two points that are 0.200 cm and 0.850 cm from an electron? were replaced with a (c) How would the answers change if the electron proton? O The sign of answer (a) would change. O The sign of answer (b) would change. The sign of both answers would change. Both answers would remain the same. Need Help? Read It

Explanation / Answer

a)

r = 0.200 cm = 0.00200 m

Q = -1.602*10^-19 C

use:

V = K*Q/r

= (9*10^9)*(-1.602*10^-19) / (0.00200)

= -7.21*10^-7 V

Answer: -7.21*10^-7 V

b)

Vdiff = K*Q*(1/r1 - 1/r2)

= (9*10^9)*(-1.602*10^-19) *(1/0.00200 - 1/0.00850)

= (9*10^9)*(-1.602*10^-19) *382.4

= -5.51*10^-7 V

Since question is asking for magnitude answer is 5.51*10^-7 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote