10. -2 points SerCP11 2.P054. My Notes Ask Your Te A baseball is hit so that it
ID: 1578470 • Letter: 1
Question
10. -2 points SerCP11 2.P054. My Notes Ask Your Te A baseball is hit so that it travels straight upward after being struck by the bat. A fan observes that it takes 3.10 s for the ball to reach its maximum height. (a) Find the ball's initial velocity. m/s upward (b) Find the height it reaches. Need Help? Read ItWatch lt 11. 1 points SerCP11 2 P063.M My Notes Ask Your Teacher A ball is thrown upward from the ground with an initial speed of 24.0 m/s; at the same instant, another ball is dropped from a building 14 m high. After how long will the balls be at the same height? Need Help? ReadItMasterExplanation / Answer
10. (A) vf = vi + a t
0 =v0 - (9.8 x 3.10)
v0 = 30.38 m/s
(B) vf^2 - vi^2 = 2 a d
0^2 - 30.38^2 = 2(-9.8)(H)
H = 47.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.