Ask Your Te My Notas -8 points SerPSET9 4.P 032 MI A home run is hit in such a w
ID: 1578527 • Letter: A
Question
Ask Your Te My Notas -8 points SerPSET9 4.P 032 MI A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 18.0 m high, located 132 m from home plate. The ball is hit at an angle of 37.09 to the horizontal, and air resistance is negligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m above the ground.) (a) Find the initial speed of the ball. m/s )Find the time it takes the ball to reach the wall (c) Find the velocity components of the ball when it reaches the wall x-component y-component m/s m/s Find the speed of the bail when it reaches the wall m/sExplanation / Answer
(A) in horizontal,
x= (v0x) t
132 = v0 cos37 t
v0 t = 132 / cos37
in vertical,
yf - yi = v0y t + ay t^2 / 2
18 - 1 = (v0 sin37) t + (-9.8 t^2 / 2)
17 = (132/cos37)sin37 - 4.9 t^2
t = 4.10 sec
v0 = 132 / 4.10 cos37 = 40.3 m/s
(B) t = 4.10 s
(C) vx = v0x = 32.2 m/s
vy = (40.3 sin37) - (9.8 x 4.10)
vy = - 15.9 m/s
speed = sqrt(vx^2 + vy^2) = 35.9 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.