Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hockey puck (mass = 3.5 kg) leaves the players stick (moving to the left) with

ID: 1579641 • Letter: A

Question

A hockey puck (mass = 3.5 kg) leaves the players stick (moving to the left) with a speed of 28 m/s and slides on the ice before coming to rest.
The coefficient of friction between the puck and the ice is 0.9.

What is the normal force on the puck?
N


What is the friction force exerted on the puck due to the ice?
N


What is the magnitude of the acceleration of the puck due to this friction force?
m/s2


How long will the puck slide after leaving the players stick? (what amount of time will it be sliding)
s


How far will the puck slide after leaving the players stick?
m

Tries 0/2

Explanation / Answer

Normal force N = m*g

N = 3.5*9.8

N = 34.3 Newtons

Friction force = u*N where u is cofficient of friction

Friction force = 0.9*34.3 = 30.87 Newton'

To calculate acceleration use Newton's second law.

F = m*a

a = 30.87 / 3.5 = 8.82 m/s2

Amount of time it will be sliding

t = v / a

t = 28 / 8.82

t = 3.1746 seconds

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote