A 3. horizontal force of 20.0 N is required to hold the mass at rest when it is
ID: 1580339 • Letter: A
Question
A 3. horizontal force of 20.0 N is required to hold the mass at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The mass is now released from rest with an initi displacement of x 200 m, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations. Find: a) the force constant of the spring, A 2.0 kg mass is attached to a spring and placed on a horizontal, frictionless surface. al b) the frequency of oscillation, c) the maximum speed of the mass. Where does this maximum occur? d) the maximum acceleration of the mass. Where does it occur? e) the total energy of the oscillating system, D the speed when displacement equals one-third of the maximum value, g) the acceleration when displacement equals one-third of the maximum.Explanation / Answer
3. (A) F = k x
20 = k (0.200)
k = 100 N/m
(B) f = sqrt(k/m) / 2 pi
f = sqrt(100 / 2) / 2pi
f = 1.125 Hz
(C) w = sqrt(k/m) = 7.071 rad/s
A = 0.2 m
v_max = A w = 1.414 m/s
at x = 0
(D) a_max = A w^2 = 10 m/s^2
at x = - 0.2 and 0.2 m
(E) total energy = k A^2 / 2 = 100 x 0.2^2 / 2
= 2 J
(F) Pe = 100(0.2/3)^2 / 2 = 0.22 J
KE = 2 - 0.22 = 1.78 J
2 v^2 / 2 = 1.78
v = 1.33 m/s
(g) a = k x / m = 100(0.2/3)/2 = 3.33 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.