We want a 3400 pound car to climb a 10° hill at a steady speed of 59 mph. Assume
ID: 1580562 • Letter: W
Question
We want a 3400 pound car to climb a 10° hill at a steady speed of 59 mph. Assume a retarding force of 105 lb from internal friction and wind resistance. The engine is 55% efficient. EXAMPLE NOTES IMAGES DISCUSSUNITS STATS HELP Part Description Answer Chk History What is the required power to drive the car up the hill at the given speed? (include units with answer) 20 pts. 100% 2% try penalty Hints: 1,O # tries: 0 show Details Format Check pts. 100% What is the required engine power? (include units with answer) # tries: 0 Show Details Format Check 290 try penalty Hints: 1,0Explanation / Answer
xgiven
W = 3400 lbs
phi = 10 deg
u = 59 mph
f = 105 lb from friciton and resistance
n = 0.55 efficiency
A. required power = P
P = F*u
F = f + W*g*sin(phi)
hence
P = (105 + 3400*sin(10))*59 = 41028.8244 lb mph
B. engine power = P/n = 74597.86261 lb mph
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.