3. 214 points | Previous Answers SerCP10 6.P.027.W My Notes Ask Your Teach A 68.
ID: 1580657 • Letter: 3
Question
3. 214 points | Previous Answers SerCP10 6.P.027.W My Notes Ask Your Teach A 68.0-kg person throws a 0.0410-kg snowball forward with a ground speed of 34.5 m/s. A second person, with a mass of 59.5 kg, catches the snowball. Both people are on skates. The first person is initially moving forward with a speed of 4.00 m/s, and the second person is initially at rest. What are the velocities of the two people after the snowball is exchanged? Disregard the friction between the skates and the ice. (Take the direction the snowball is thrown to be the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (Give your answer to at least three decimal places.) m/s thrower 0.0208 x catcher 0.0238Explanation / Answer
Use conservation of momentum to solve this problem:
Thrower:
(68 + 0.041) * 4 = 68 V + 0.041*34.5
68.041 4 = 68 V + 1.4145
V = 3.9816 m/s
Catcher:
0.041 34.5 + 59.5 0 = (59.5 + 0.041) V
1.4145 = 59.541 V
V = 0.02376 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.