Awarehouse worker is pushing a 90.0 kg crate with·horizontal force of 279 N at a
ID: 1581087 • Letter: A
Question
Awarehouse worker is pushing a 90.0 kg crate with·horizontal force of 279 N at a speed of v-0860 m/s toon the wireose nor, hinonan·ngs noteana 0.75 m long and where the coefficient of kinetic friction between the crate and fooe is 0.357 are hoe tht- ta) Determine the magneude and direction of the net force acting on the crate hle is pushed over the rough secton ee the floor. magnitude (b) Determine net work done on the crate whle·is puted over the ro section or the no (c) Find the speed ofthe crace when·reaches the end of the rough surfaceExplanation / Answer
a)Friction force = u*mg
=0.357*90*9.81
=315.195 N (towards left, opposite to the direction of motion of the box)
b)Work done on the box = Work done by the man on the box - work done by friction on the box
= (279-315.193)*0.75
= -27.1447 J
c)let the speed of the crate be v.so,
0.5mv^2 = 0.5*m*vi^2 + Work done
or 0.5*90*v^2 = 0.5*90*0.86^2 - 27.1447
or v=0.369 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.