A cart is moving down an inclined plane at a constant speed 1.30 m/s. The cart c
ID: 1581356 • Letter: A
Question
A cart is moving down an inclined plane at a constant speed 1.30 m/s. The cart collides witha stationary object and rebounds with a speed of 0.970 m/s. The mass of the cart is 0.500 kg. Find the impulse from the collision. What was the change in momentum? What was the change in kinetic energy? 4. A 10.0N force acts for 2.1 seconds on a 0.500 kg cart that is initially at rest. What is the cart's final speed, final momentum, and final kinetic energy? Assume that the cart's motion is horizontal and neglect friction. 5.Explanation / Answer
4) initial velocity , u = -1.3 m/s
final velocity , v = 0.970 m/s
m = 0.50 Kg
impulse acting = change in momentum
impulse acting = 0.50 * (0.970 - (-1.3))
impulse acting = 1.135 Kg.m^2/s
for the change in momentum
change in momentum = 1.135 Kg.m^2/s
for the change in kinetic energy
change in kinetic energy = 0.50 * m * (v^2 - u^2)
change in kinetic energy = 0.50 * 0.50 * (0.97^2 - 1.3^2)
change in kinetic energy = -0.188 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.