Question 21 of 37 IncorrectIncorrect Incorrect Map niversity Physics Kesten Tauc
ID: 1581425 • Letter: Q
Question
Question 21 of 37 IncorrectIncorrect Incorrect Map niversity Physics Kesten Tauc presented by Sapling Learning A 11.5-g bullet is fired into a block of wood at 249 m/s. The block is attached to a spring that has a spring constant of 205 N/m. The block and bullet continue to move, compressing the spring by 35.0 cm before the whole system momentarily comes to a stop. Assuming that the surface on which the block is resting is frictionless, determine the mass of the wooden block. Number 32.57 kg 205 N/nm 249 m/s 11.5 g There is additional feedback available! View this feedback by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider Incorrect. bar again to hide the additional feedback. CloseExplanation / Answer
The potential energy in the spring at full compression = the initial kinetic energy of the bullet/block system
0.5(205)(0.35)^2 = 12.56 J = 0.5(M + 0.0115)v^2
Using conservation of momentum between the bullet and the block
0.0115(249) = (M + 0.0115)v
2.8635 = (M + 0.0115)v
v = 2.8635/(M + 0.0115)
plugging into Energy equation
12.56 = 0.5(M + 0.0115)(2.8635)^2/(M + 0.0115)^2
12.56 = 4.099/(M + 0.0115)
12.56M + 0.1444 = 4.099
12.56M = 3.9546
M = 0.314 kg (approx.)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.