A firman jumps from a bridge to rescue a suicidal woman and falls 132 ft before
ID: 1581484 • Letter: A
Question
A firman jumps from a bridge to rescue a suicidal woman and falls 132 ft before hitting the water. A. How long did the fall take? (His measured speed is 2.8 s) B. What was his impact speed? (His estimated speed is 60 mi/h) C. If the impact only lasted 0.1s what was his acceleration? 20) A fireman jumps from a bridge to rescue a suicidal woman and falls 132 before hitting the water. a) How long did the fall take? (His measured speed is 2.8 [s]) b) What was his impact speed? (His estimated speed is 60 [mi/h]) c) If the impact lasted only 0.1 [s], what was his acceleration? d) Is this survivable?Explanation / Answer
g = 32.17 ft/s^2
a)H = 0.5*gt^2
or 132 = 0.5*32.17*t^2
or t=2.86 s
b)speed = 32.17*2.86
=92 ft/s
c)acceleration = change in speed/time
=92/0.1
=920 ft/s^2
d)the deleration is close to 28.59G. Hence he can survive it.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.