The centers of a 13 kg ball and a 50 g ball are separated by 14 cm. 1. What grav
ID: 1581556 • Letter: T
Question
The centers of a 13 kg ball and a 50 g ball are separated by 14 cm. 1. What gravitational force does each exert on the other? 2. What is the ratio of this gravitational force to the weight of the 50 g ball? The centers of a 13 kg ball and a 50 g ball are separated by 14 cm. 1. What gravitational force does each exert on the other? 2. What is the ratio of this gravitational force to the weight of the 50 g ball? 1. What gravitational force does each exert on the other? 2. What is the ratio of this gravitational force to the weight of the 50 g ball?Explanation / Answer
m1=13 kg
m2=50g=50*10^-3 kg
r=14cm =0.14m
1)
F=G*m1*M2/r^2
F=6.67*10^-11*13*50*10^-3/(0.14^2)
F=2.212*10^-9 N
2)
weight, w=m*g
w=50*10^-3*9.8
W=0.49 N
==> F/w=2.212*10^-9/(0.49)
F/w=4.51*10^-9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.