11. 0/1 points Previous Answers Holphys06 9 P 040 My Notes Ask Your Teacher A ja
ID: 1581572 • Letter: 1
Question
11. 0/1 points Previous Answers Holphys06 9 P 040 My Notes Ask Your Teacher A jar of tea is placed in sunlight until it reaches an equilibrium temperature of 32°C. In an attempt to cool the liquid, which has a mass of 184 g, 126 g of ice at 0°C is added. At the time at which the temperature of the tea (and melted ice) is 17°C, determine the mass of the remaining ice in the jar. Assume the specific heat capacity of the tea to be that of pure liquid water. 155 x g 12. --1 points HolPhysO69P036. My Notes Ask Your Te A hot-water heater is operated by solar power. If the solar collector has an area of 4.1 m2 and the power delivered by sunlight is 550 W/m2, how long will it take to increase the temperature of 1.0 m3 of water from 24°C to 56°C?Explanation / Answer
11) heat rejected to cool the tea from 32 to 17 degrees is given by
Q =mc(T1-T2)
this is absorbed by melting ice
heat absorbed = Mi L
MiL=mc(T1-T2)
Mi = mc(T1-T2)/L
c = 1cal/g degees c
L = 80 cal /g
m = 184g
T1 = 32
T2 = 17
plugging in we get mass of ice melted
Mi = 34.5 g
mass of ice remaining = 126-34.5 = 91.5g
12) heat required by water
Q = Mc(T2-T1)
Q =Pt
t = Mc(T2-T1)/P
M = 1000 kg
c = 4186 J/Kg C
2= 56
T1 =24
P = 550x 4.1 =2255 J/s
plugging in we get
t =59402.2 s
t = 990 mins
t =16.5 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.