A block with mass my -8.6 kg ts on an incline with an angle 0-26 with respect to
ID: 1581673 • Letter: A
Question
A block with mass my -8.6 kg ts on an incline with an angle 0-26 with respect to the hortzontal. For the first question there ts no friction between the incline and the block. 1) When there ts no friction, what ts the magnitude of the acceleration of the block? m/s2 Submit You currently have O submissions for this question. Only 3 submisston are allowed. You can make 3 more submissions for this question. 2) Now with friction, the acceleration ts measured to be only a -2.88 m/s. What ts the coefficient of kinetic friction between the Incline and the block Submit You currently have O submissions for this question. Only 3 submission are allowed. You can make 3 more submissions for this question. 3)Explanation / Answer
i) acceleration = gsin26° = 4.296 m/s²
ii) a = 2.88 m/s² = gsin26° - gcos26° = 4.296 - 0.89879(9.8)
=> = (4.296 – 2.88)/(0.89879*9.8)= 0.1608
iii) F = -kx
= 158 x 0.13 = 20.54 N (restoring force)
a = 0 = (mgsin26 – F – mgcos26]
=> [8.6 (9.8sin26) - 20.54 – *8.6*9.8cos26] / 9.2 = 0
=> 16.4 - *8.6*9.8cos26 = 0
=> = 0.2166
iv)
acceleration need to be 0
assuming the rope is detached
force down incline = (m+8.6)gsin26°
force up incline = 0.2166(9.8)cos26(8.6) + m(0.73)9.8cos26 = 16.4 + 6.43m
a = 0 => (m+8.6)gsin26° = 16.4 + 6.43m
=> m(6.43 - 4.296) = 36.95 – 16.4 = 20.55
=> m ~= 9.63 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.