a. what magnitude force would be exerted on a q=100mc charged dust particle at t
ID: 1581893 • Letter: A
Question
a. what magnitude force would be exerted on a q=100mc charged dust particle at the first point alpha if q is moving at 10 m/s due east?
b. what would be the direction of this force?
please show all steps
Note A6 = 4 × 10-7 Tm2/C. Suppose that a long straight wire carries an electrical current horizontally due East through a room that is shielded from the Earth's magnetic field. At a point a, 2.0em due North of the center of the wire, the strength of the magnetic field the current induces is found to be 8x10-3 T.Explanation / Answer
a) the force would be, F= qvB*sin(90)
[B is in upwards direction and v is due east, which gives a 90 degree angleb/w them ]
F= 100*10-3*10*8*10-3*1
F= 8*10-3 N
b) from Right hand rule, the force will be in south direction (towards the wire)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.