7. 8.34/12.5 points | Previous Answers ZinPhysLS3 21.P.025 My Not The figure bel
ID: 1582015 • Letter: 7
Question
7. 8.34/12.5 points | Previous Answers ZinPhysLS3 21.P.025 My Not The figure below shows two converging lenses placed L1 = 22 cm apart. Their focal lengths are f1 = 10 cm and f2 = 19 cm. L. f2 (a) where is the final image located for an object that is L2 = 26 cm in front of the first lens? (Measure this distance (in cm) relative to the lens of focal length f2.) distance 0.1625 ×m (b) What is the total magnification of the lens system? Note: Do not calculate a total angular magnification in this case since we are not dealing with a microscope -0.894 Need Help? ReadIt Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
A) Using lens formula :
(1/u) + (1/v) = (1/f)
(1/u) + (1/26) = (1/10)
u = 16.25 cm
Answer would be 16.25 cm only (you were correct). Try 16.25 instead of 0.1625 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.