Construction Site: At a construction site, a 65.0 kg bucket of concrete hangs fr
ID: 1582683 • Letter: C
Question
Construction Site: At a construction site, a 65.0 kg bucket of concrete hangs from a light (but strong) cable that passes over a light, friction-free pulley and is connected to an 80.0 kg box on a horizontal roof (see figure). The cable pulls horizontally on the box, and a 50.0 kg bag of gravel rests on top of the box. The coefficients of friction between the box and roof are shown. (a) Find the friction force on the bag of gravel and on the box. (b) Suddenly a worker picks up the bag of gravel. Use energy conservation to find the speed of the bucket after it has descended 2.00 m from rest. (Use Newton's laws to check your answer.) [LO 27, LO 28 or 29, LO 32, LO 34, LO 36, LO 37, LO 38, LO 39] . Gravel Box 0.700 0.400 ConcreteExplanation / Answer
here,
mass of bucket , m1 = 65 kg
mass of box , m2 = 80 kg
mass of bag , m3 = 50 kg
a)
as the system will not move
the frictional force acting on bag of gravel and box , ff = net force applied
ff = m1 * g
ff = 65 * 9.81 = 637.7 N
b)
when the bag is removed
the accelration , a = net force /effective mass
a = ( m1 * g - uk * m2 * g)/(m1 + m2)
a = ( 65 * 9.81 - 0.4 * 80 * 9.81) /( 80 + 65) m/s^2
a = 3.04 m/s^2
the speed of bucket at s = 2 m , v = sqrt(2 * a * s)
v = sqrt(2 * 3.04 * 2) m/s
v = 3.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.