The electric field on the surface of an irregularly shaped conductor varies from
ID: 1582756 • Letter: T
Question
The electric field on the surface of an irregularly shaped conductor varies from 76.0 kN/C to 28.0 kN/C.
(a) Calculate the local surface charge density at the point on the surface where the radius of curvature of the surface is greatest.
nC/m2
(b) Calculate the local surface charge density at the point on the surface where the radius of curvature of the surface is smallest.
nC/m2
Explanation / Answer
a) E1 = 76 * 103 N/C, E2 = 28 * 103 N/C
surface charge density = e0 * E2
= 8.85 * 10-12 * 28 * 103
= 2.48 * 10-7 C/m2 = 248 nC/m2
b) surface charge density = e0 * E1
= 8.85 * 10-12 * 76 * 103
= 6.73 * 10-7 C/m2 = 673 nC/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.