://edugen.wileyplus.com/edugen/student/mainfr.uni nt BACK Chapter 24, Problem 41
ID: 1582980 • Letter: #
Question
://edugen.wileyplus.com/edugen/student/mainfr.uni nt BACK Chapter 24, Problem 41 The average intensity of light emerging from a polarizing sheet is 0.740 W/m2, and that of the horizontally polarized light incident on the sheet is 0.850 W/m2. Determine the angle that the transmission axis of the polarizing sheet makes with the horizontal. Incident beam Transmitted beam Number Units the tolerance is +/-296 SAVE FOR LATER Question Attempts: Unlimited Version 4.24 51 Ies. All Rights Reserved. A Division of John Wiley &.5ons Inc 5Explanation / Answer
use malus law as
I = Io cos^2 theta
Cos^2 theta = I/Io
Cos^2 theta = 0.740/0.850
Cos^2 theta = 0.8705
cos theta = 0.933
theta = 21.08 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.