The plates of an air-filled parallel-plate capacitor with a plate area of 15.0 c
ID: 1583091 • Letter: T
Question
The plates of an air-filled parallel-plate capacitor with a plate area of 15.0 cm2 and a separation of 8.95 mm are charged to a 170-V potential difference. After the plates are disconnected from the source, a porcelain dielectric with
= 6.5
is inserted between the plates of the capacitor.
(a) What is the charge on the capacitor before and after the dielectric is inserted?
Qi
Qf
(b) What is the capacitance of the capacitor after the dielectric is inserted?
F
(c) What is the potential difference between the plates of the capacitor after the dielectric is inserted?
V
(d) What is the magnitude of the change in the energy stored in the capacitor after the dielectric is inserted?
J
Qi
= CQf
= CExplanation / Answer
Given
capacitor with
A = 15.0 cm^2 , separation of 8.95 mm are charged to a
dV = 170-V potential difference.
k = 6.5
we know that the capacitance of a parallel plate capacitor is C = epsilon not *A/d
C = 8.854*10^-12*(15*10^-4)/(8.95*10^-3)F
C = 1.4839106145251*10^-12 F
C = 1.483911*10^-12 F
charge on the capacitor before the dielectric inserted is
Q = C*V
Q = 1.483911*10^-12*170 C = 2.5226487*10^-10 C
after the dielectric inserted
the capacitance changes ( increases) by k times
C' = k*C = 6.5*1.483911*10^-12 F = 9.6454215*10^-12 F
when the capacitor is disconnected from the battery there is no change in the charee
We know Q = C*V
Capacitance increases so as the potential difference decreases by k times to have constant
a) so
Qi = 2.5226487*10^-10 C
Qf = 2.5226487*10^-10 C
b)the capacitance of the capacitor after the dielectric is inserted is c' = k*C =
c' = 6.5*1.483911*10^-12 F
C' = 9.6454215*10^-12 F
c) the potential difference between the plates of the capacitor after the dielectric is inserted is decreased to 1/k times
dV' = (1/k*V) = 170/6.5 V = 26.153846 V
d)
d) before dielectric inserted
the energy stored is U = 0.5*C*V^2
U = 0.5* 9.6454215*10^-12*170^2 J
U = 1.39376341*10^-7 J
after the dielectric inserted
the energy stored is U = 0.5*C*V^2 = 0.5*C'*dv^2 = 0.5* 9.6454215*10^-12*26.153846^2 J
U' = 3.29884826*10^-9 J
now the energy difference is
U-U' = 1.39376341*10^-7 - 3.29884826*10^-9 J
dU = 1.3607749274*10^-7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.