Constanta Part A An electron at point A in the figure (Figure 1) has a speed of
ID: 1583105 • Letter: C
Question
Constanta Part A An electron at point A in the figure (Figure 1) has a speed of 1 46x 106 m/s Find the direction of the magnetic fleld that will cause the electron to follow the semicircular path from A to E Please Choose Submit Request Answer Part B Find the magnitude of the magnetic field that will cause the electron to follow tha semicircular path from A to B Submit Part C ind the time required for the alactron to mova from A n B Submt Figure of 1 Part D Find the direction of the magnelic field, that would be needed if the particle were a protern instead af an electrun? Plaase Chonse SubmtExplanation / Answer
Solution) (A)the direction is into the page
(B) we have r=mv/Bq
B=mv/tq
B=9.1×10^(-31)×1.46×10^(6)/(10×10^(-2)×1.6×10^(-19))
B=8.303×10^(-4)T
(C) time t=(pi×r)/V
t=3.14×5×10^(-2)/(1.46×10^(6))
t=10.75×10^(-8) s
(D) direction is out of the page
Please post next questions in next post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.