A high-voltage power line carries a current of 116 Aat a location where the Eart
ID: 1583236 • Letter: A
Question
A high-voltage power line carries a current of 116 Aat a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.59 G and points to the north, 72 below the horizontal.
A: Find the direction of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
B: Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
C: Find the direction of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.
D: Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south
Explanation / Answer
F = ILB sin
I = 116 A
B = 0.59 G = 5.9 x 105 T (points N, 72° below the horizontal)
L = 250 m
Right-hand rule is your best friend!
for part (b) is 90°, and for part (d) it is 72°.
a) Using the right-hand rule, the magnetic force must point north and 18° above the horizontal.
b) Plug in and solve for F = 1.7 N.
c) Use the same right-hand rule, the magnetic force must point east and 0º (on the horizontal)
d) F = 1.63 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.