An objecet of mass 02 kg is twiled in a vertical cirele of radius of raaroa a) I
ID: 1583241 • Letter: A
Question
An objecet of mass 02 kg is twiled in a vertical cirele of radius of raaroa a) If the speed is 2m/s when the cord makes an angle of 30 degrees with tensiongat the bottom was found to be 6N, find the speed at that pended body 0.5m. the vertical, find the centripetal force. b) Find the speed at the top if tl he cord is slack (T 0). point. Find the tension in each cord below if the weight of the sus is 200N. A lamp hangs vertically from a cord in a descending elevator. The elevator has a deceleration of 2.4m/s 2 before coming to a stop. (a) If the tension in the cord is 89N, what is the mass of the lamp? (b) What is the tension in the cord when the elevator ascends with an upward acceleration of 2.4m/s*2?Explanation / Answer
a)
here,
m*v^2/r=T-m*g*cos(theta)
0.2*2^2/0.5=T-0.2*9.8*cos(30)
===> T=3.29 N
centripetal force, T=3.29 N
b)
use,
m*v^2/r=T+m*g
0.2*v^2/0.5=0.2*9.8+0
==> v=2.21 m/sec
c)
use,
m*v^2/r=T+m*g
0.2*v^2/0.5=6+0.2*9.8
==> v=4.46 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.