3. 0/2 points I Previous Answers SerCP10 20 P.006 My Notes Ask Your Teac A 440 t
ID: 1583619 • Letter: 3
Question
3. 0/2 points I Previous Answers SerCP10 20 P.006 My Notes Ask Your Teac A 440 turn solenoid of length 30.5 cm and radius 3.10 cm carries a current of 5.10 A. Find the following. (a) the magnetic field strength inside the coil at its midpoint 8.06 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. mT (b) the magnetic flux through a circular cross-sectional area of the solenoid at its midpoint 0.024 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. T m2Explanation / Answer
a) N = 449
L = 0.305 m
r = 3.1 cm = 0.031 m
I = 5.1 A
for the magnetic field
magnetic field = u0 * N * I/L
magnetic field = 4pi *10^-7 * 440 * 5.1/(0.305)
magnetic field = 9.24 * 10-3 T
magnetic field = 9.24 mT
b) magnetic flux = magnetic field * area
magnetic flux = 9.24 *10^-3 * pi * 0.0310^2
magnetic flux = 2.78 *10-5 T.m^2
the magnetic flux is 2.78 *10-5 T.m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.