A 10.0 kg block is released from rest at point A in the figure below.The track i
ID: 1583703 • Letter: A
Question
A 10.0 kg block is released from rest at point A in the figure below.The track is frictionless except for the portion between points B and C, which has a length of 6.00 m. The block travels down the track, hits a spring of force constant 2200N/ m, and compresses the spring 0.400m from its equilibrium position before coming to rest momentarily.
A- What is the total mechanical energy of the block and spring system at point A.Take the base of the track to be the reference gravitational potential energy?
B- What is the total mechanical energy of the block and spring system when the spring is completely compressed.
c- What is the coefficient of kinetic friction between position B and C.
Explanation / Answer
a) at poit a it has only garavitational potential energy
E tot at A = mgh = 10*9.8*3 = 294 J
b) E f= 1/2kx^2 = 1/2*2200*0.4^2 = 176 J
c) work by friction wf = Ef-Ei = 176-294 = -118 J
wf = -muek*mg*d = -118
muek = 118/10*9.8*6 = 0.2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.