A relatively small impact crater 20 kilometers in diameter could be made by a co
ID: 1584031 • Letter: A
Question
A relatively small impact crater 20 kilometers in diameter could be made by a comet 2 kilometers in diameter traveling at 32 km/s (3.2×104 m/s ).
(A)Assume that the comet has a total mass of 4.2×1012 kilograms. What is its total kinetic energy? (Hint: The kinetic energy is equal to 12mv2, where m is the comet's mass and v is its speed. If you use mass in kilograms and velocity in m/s, the answer for kinetic energy will have units of joules.) Express your answer using two significant figures.
(B)Convert your answer from part A to an equivalent in megatons of TNT, the unit used for nuclear bombs. Comment on the degree of devastation the impact of such a comet could cause if it struck a populated region on Earth. (Hint: One megaton of TNT releases 4.2×1015 joules of energy.) Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a )
m = total mass of 4.2 X1012 kilograms
v = 32 km/s = 3.2 X 104 m/s
the Kinetic Energy is KE = 1/2 m v2
KE = 0.5 X 4.2 X1012 X 3.22 X 108
KE = 2.1504 X 1021 J
b)
part A to an equivalent in megatons of TNT is
1 J = 2.39 X 10-10 TNT
and given
One megaton of TNT releases 4.2 X 1015 joules of energy
= 2.1504 X 1021 / 4.2 X 1015
= 512000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.