6. A rectangular coil consists of N - 150 closely wrapped turns and has dimensio
ID: 1584207 • Letter: 6
Question
6. A rectangular coil consists of N - 150 closely wrapped turns and has dimensions a 0.400 m and b = 0.300 m. The coil is hinged along they axis, and its plane makes an angle = 30.0° with the x axis (see figure). what is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field B = 0.410T directed in the positive x direction when the current is I = 1.20 A in the direction shown? In addition, what is the expected direction of rotation of the coil if you are looking downward from the positive y direction? (A) 7.67 N·m (counterclockwise) (B) 7.67 Nm (clockwise) (C) 9.98 N-m (counterclockwise) (D) 9.98 N-m (clockwise) (E) Does not rotate 8 2 0Explanation / Answer
= N i B A sin ;
is angle between Area vector and B ,
B is along x axis
since area makes angle of 30 degree w r t x axis , the area vector makes angle of 60 degree w r t x axis ,
so
= N i B A sin ;
= 150 * 1.2 * 0.41* ( 0.3 * 0.4 ) sin 60 ;
= 7.67 N. m (clockwise)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.