Constants In (Figure 1), the total resistance is 12.0 k2, and the battery\'s emf
ID: 1584413 • Letter: C
Question
Constants In (Figure 1), the total resistance is 12.0 k2, and the battery's emf is 30.0 V. The time constant is measured to be 240 js Calculate the total capacitance of the circuit Express your answer with the appropriate units. CValue Units Submit Request Answer Figure 101 1 Part B , Caloulate the time it takes for the voltage across the resistor to reach 17.0 V after the switch is closed Express your answer to three significant figures and include the appropriate units Value Units Submit Previous Answers Request Answer Incorrect; Try Again; 4 attempts remainingExplanation / Answer
(A) T = R C
24 x 10^-6 = (12 x 10^-3)(C)
C = 2 x 10^-3 F
(B) Vc = 30 [ 1 - e^(-t/T)]
17 = 30 [1 - e^(-t/T)]
-t/T = ln(17/30)
t = 0.568T = 13.6 us ....Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.