A moving 1.30 ka block collides with a horizontal spring whose spring constant i
ID: 1584547 • Letter: A
Question
A moving 1.30 ka block collides with a horizontal spring whose spring constant is 244 N/m. The block compresses the spring a maximum distance of 9.50 cm from its rest position. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is 0.480, What is the work done by the spring in bringing the block to rèst? Submit Answer Tries 0/8 ow muc mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring? Submit Answer Tries 0/8 What is the speed of the block when it hits the spring? Submit Answer Tries 0/8Explanation / Answer
work done on the spring is
Ws = -del U = Ui - Uf = 0 - ½ k d2,
Ws = - ½ (244N/m)(0.095 m)2
=-1.1 J
(B)
If the block moves through a displacement d, then the energy dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring is
del E = - fk d = - uk mg d = -0.48*1.3(9.8) (0.095)= -0.58 J
(C)
del E = del KE + del U
del KE = del E- del U
0- 1/2 mv^2 = -0.58 - (1.1) = 1.68
v= sqrt 2 ( 1.68)/1.3=1.6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.