You have been hired as a physics consultant for the writers of a film involving
ID: 1584652 • Letter: Y
Question
You have been hired as a physics consultant for the writers of a film involving fugitive ninja race car drivers. During one scene a rouge ninja attempts to flee Nebraska by driving north to South Dakota. (If he manages to reach the border he would evade capture from state troopers). In the film, the rouge ninja is speeding down the highway at a constant 102 km/hour, and passes a hidden highway patrol car that is 1 kilometer from the state line. The instant the rogue ninja passes the patrol car, the trooper pulls onto the road and accelerates at a constant 1.7 m/s2 . If the trooper can reach the position of the ninja before the border, he will be captured. Your job is to determine the fate of the rouge ninja.
Explanation / Answer
Let the time taken by ninja to reach state line is t
Speed of ninja=102 km/hr=28.33 m/s
Distance travellled=1000 m
t=1000/28.33=35.29 sec
Time taken by police to cover 1000m
=sqrt(2*1000/1.7)=34.29 sec
So he will be caught
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.