e Edit View History Bookmarks Window Help 20%D Additional Materials eBook My Not
ID: 1584729 • Letter: E
Question
e Edit View History Bookmarks Window Help 20%D Additional Materials eBook My Not -/1 points OSUnPhys1 B.3 WA 061 The kinetic and potential energy of an object at time ti are respectively Ki-29.03 and U1-11.0 J. At time t2 a little late, the kinetic energy of the object is K2-17.0 (a) Determine the potential energy and total energy of the object at the time t2, if only conservative forces act on the object. (b) If the potential energy at the time to is U2 -20.03, determine the amount of work done on the object by nonconservative forces 20.0 J, determine the amount of work done on the object by nonconservative forces (b) If the potential energy at the time t2 is U2 Additional Materials JeBook My Notes - points oSunPhys1 8.4 WA 062 Tuional A particle with a mass m - 6.00 kg is moving along the x axis under the influence of the potential energy function ) (2.00 J/ m2)2 -32.0J. If the particle is released from on x-6 80 m, determine the following. (The sign is important. Be sure not to rond intermediate calculations.)Explanation / Answer
We know that if only cnservative forces act on a body then, its total energy will be conserved.
a)
So conserving the total energy
29+11=17+U
U=13J
E=17+13
=30J
b)
Whatever will be the change in the total energy of the system it will be because of the work done on the object.
SO,
Work done will be=17+20-30
W=7J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.