Cutnell, Physics, 10e Contact UsI La GENERAL PHYSICS (PHYS 2001/2 Gradebook ORIO
ID: 1584903 • Letter: C
Question
Cutnell, Physics, 10e Contact UsI La GENERAL PHYSICS (PHYS 2001/2 Gradebook ORION Downloadable eTextboolk nent FULL BCREEN PRENTEA VERSION BACK Chapter 06, Problem 78 2 Your answer is partialy correct. Try again The surfer in the photo is catching a wave. Suppose she starts at the top of the wave with a speed of 1.64 m/s and moves down the wave until her speed reaches 13.5 m/s. The drop in her vertical height is 2.24 m. If her mass is 49.9 kg, how much work is done by the (non-conservative) force of the wave? Number II5575.4 the tolerance is +/-2% Version 424.51 uniid-asnm214585N1015D docxBet Production and1Explanation / Answer
Here,
initial speed , u = 1.64 m/s
final speed, v = 13.5 m/s
h = 2.24 m
m = 49.9 Kg
let the work done by the conservative force of the wave is W
Using work energy theorem
change in kinetic energy = net work done
0.50 * 49.9 * (13.5^2 - 1.64^2 ) = W + 49.9 * 9.8 * 2.24
solving for W
W = 3385 J
the work done by the non conservative force is 3385 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.