What is the elecic pontialngyU of he pair of charges (Take U7 so be ze when the
ID: 1585228 • Letter: W
Question
What is the elecic pontialngyU of he pair of charges (Take U7 so be ze when the dharges hev nseparation AchargeQ.. + 500,Cishald tied at the origin Asecond point charge q 00 Cwith mass of 2 90 10g is placed an the -axis 0 250 m from the + Part The second point charge seleasemrest What is its speed when its diotance from the origin is 500m Submi Part C The second pont charge is released tom reat What is t seed when its stanceom the origin is 5 00m Submit Part D The second point charge is released tom res What s ts apeed whent stance fom the origin is 500Explanation / Answer
Given,
First charge Q= + 5 uC
second point charge q= +2 uC
mass m = 2.90×10-4 kg
distance, r = 0.250 m
a) The electric potential energy, U1= kQq/r1 =(9*10^9)[5*10^-6][2*10^-6] / 0.250 = 0.36 J
b) The electric potential energy=U2=kQq/r2 =(9*10^9)[5*10^-6][2*10^-6] / 0.5 =0.18 J
Kinetic energy = U1 - U2 = 0.18 J
Velocity = v1 = sq rt 2*kinetic energy / mass = sqrt (0.36/2.9*10^-4) = 35.23 m/s
c) The electric potential energy, U3= kQq/r3 =(9*19^9)[5*10^-6][2*10^-6] / 5 = 0.018 J
Kinetic energy = U1 - U3= 0.342 J
Velocity = v2 = sq rt 2*kinetic energy / mass = sqrt (2* 0.342)/(2.9*10^-4) = 48.57 m/s
d) The electric potential energy, U4= kQq/r4 =(9*19^9)[5*10^-6][2*10^-6]/ 50 =0.0018 J
Kinetic energy = U1 - U4 = 0.358 J
Velocity = v3 = sq rt 2*kinetic energy / mass = sqrt (2* 0.358/2.9*10^-4) = 49.70 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.