Review Conceptual Example Z as an aid in solving this problem. A portable electr
ID: 1585256 • Letter: R
Question
Review Conceptual Example Z as an aid in solving this problem. A portable electric heater uses 16.9 A of current. The manufacturer recommends that an extension cord attached to the heater receive no more than 2.36 W of power per meter of length, what is the smallest radius of copper (resistivity 1.72 x 10-8 -m) wire that can be used in the extension cord? (Note: An extension cord contains two wires.) of power per meteroflength, what uI UnitsIt No unlts The number of significant digits is set to 3Explanation / Answer
We can use P = I²R to find the resistance (R) of the wire:
R = 2.36 W/16.9^2 A² = 0.00826
But this is for the path out and the return path so we divide this in half:
R = 0.00413
Now we use the equation for resistance given, resistivity (), Length (L), and cross-sectional area (A) equation:
R = L/A
= 1.72 x 10^-8 •m, L = 1 m, and A = r² for a circular conductor.
0.00413 = (1.72 x 10^-8 •m)(1 m)/r²
Solving for the radius:
r = [(1.72 x 10^-8 •m)(1 m)/{(0.00413 )}]
r = 0.00115 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.