Ecow c x El mycsu @ Dashb × \\ G contin. × \\ w. Conse x-G givenc x @ Gade: × 1r
ID: 1585461 • Letter: E
Question
Ecow c x El mycsu @ Dashb × G contin. × w. Conse x-G givenc x @ Gade: × 1r The Ex: × x theexpertta.com/Common/TakeTutorialAssignment.aspx Class t | Help Chapter 22 Homework Begin Date: 3/5/2018 12.01:00 AM -Due Date: 3/11/2018 11:59-.00 PM End Date: 3/30/2018 11:59.00 PM (7%) Problem 7: In a mass spectrometer, a specific velocity can be selected tom a distribution by meeting charged partacles between a set of plates with a constant electric field between them and a magnetic field across them (perpendicular to the direction of particle travel) If the fields are tuned exactly right, only particles of a specific velocity will pass through this region undeflected Consider such a velocity selector·n a mass spectrometer with a 0.085 T magnetic field. 50% Part (a) what electric field strength, in volts per meter, is needed to select a speed of 4 1of ms? 50% Part () What is the voltage, in kilo volts, between the plates if they are separated by a 85 cm? Grade Sun Deductions Potectial sno cotanO asinacos0 atan0 acotanO sin coshO tanh0 cotanho Atempts re (LSe per at detailed vi 4 5 6 Degrees Radians Submit 1 give up Hints: dedaction per hint Hats remaining: 2 Feedback dedaction per Eeedback 0Explanation / Answer
a)
V = E/B
E = V x B
E = 4.4 x 10^6 m/s x 0.085 T
E = 3.74 x 10^5 V/m
b)
d = 0.85 cm = 0.85 x 10^-2 m
V = E x d
V = 3.74 x 10^5 V/m x 0.85 x 10^-2 m
V = 3179 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.