Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The voltage and current graphs for a resistor are shown in the figure below, in

ID: 1585588 • Letter: T

Question

The voltage and current graphs for a resistor are shown in the figure below, in which each interval along the horizontal axis corresponds to 0.2s, and each interval along the lefthand vertical axis corresponds to 1v. Voltage Current -0.50 A -0.50 A (a) What is the value of the resistance R? JxQ (b) What is the emf frequency f? Hz Lightbulbs labeled P1 (= 30 W), P (= 95 W), and P3 (= 125 W) are connected to a 120 V/60 Hz power line as shown in the figure below. What is the rate at which energy is dissipated in each bulb? Pa 13.65Jx w P2 151.580x w Ps 115.2 x w 120 V60 Hz OP,

Explanation / Answer

Solution 1:

Resistance, R = V / I = 1 / 0.5 = 2 ohms

Frequency = 1/(2 x 0.2)= 2.5 Hz

According to Chegg guidelines I can answer one question at a time, so please post other questions separately...