A proton traveling at 4.40 km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.74
ID: 1585589 • Letter: A
Question
A proton traveling at 4.40 km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.740 T , traveling at an angle of 55.0 o with the field lines (see the figure (Figure 1)).
1. Find the magnitude of the force this magnetic field exerts on the proton. F = ____ N
2. If you can vary the direction of the proton's velocity, find the magnitude of the maximum and minimum forces you could achieve. Fmax=?, Fmin=?
3. What would the answers to #1 be if the proton were replaced by an electron traveling in the same way as the proton?
Figure: 1 of 1
55.0B ProtonExplanation / Answer
Given
speed v = 4.4 km/s = 4.4 * 1000 m/s
v = 4400 m/s
magnetic field B = 0.74 T
angle theta = 55
charge of proton is q = 1.6 * 10^-19 C
1)
The magnetic force on proton is F = q * v * B * sin(theta)
F = 1.6 * 10^-19 * 4400 * 0.74 * sin(55)
F = 4.27 * 10^-16 N
2)
from F = q * v * B * sin(theta)
Here F becomes maximum when sin(theta) = 1
that is theta = 90
Fmax = q * v * B
Fmax = 1.6 * 10^-19 * 4400 * 0.74
Fmax = 5.21 * 10^-16 N
Here F becomes minimum when sin(theta) = - 1
that is theta = 270
Fmin = - q * v * B
Fmin = - 1.6 * 10^-19 * 4400 * 0.74
Fmin = - 5.21 * 10^-16 N
3)
when proton is replaced by electron then there is no change in magnitude of force
because proton and electron has same charge
F = 4.27 * 10^-16 N (opposite to the direction of force in problem 1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.