Trajectory in Uniform G-field Points: 1 The trajectory of a rock thrown from a h
ID: 1585624 • Letter: T
Question
Trajectory in Uniform G-field Points: 1 The trajectory of a rock thrown from a height with an initial speed of 20.5 m/s is shown in the figure below. Evaluate the magnitude of the gravitational field at 50 F 45 40 35 30 25 15 10 0 10 20 040 50 60 70 80 90 100 110 Horizontal Position (n) For a given initial velocity the initial angle is related to the "range" and "rise" of a projectile To evaluate the initial slope: It may be easier to find a tangent on the way down instead of on the way up Submit Answer Incorrect. Tries 4/10Previous TriesExplanation / Answer
x direction
110 = 20.5*cos(theta) t
t = 110/(20.5*cos(theta))
y direction
max height = 50 m
v^2 = v0^2 + 2 a y
0 = (20.5*sin(theta))^2 - 2*a*(50-15)
a = (20.5*sin(theta))^2/ 70
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 15 + (20.5*sin(theta))*t - 0.5*a*t^2
0 = 15 + (20.5*sin(theta))*(110/(20.5*cos(theta))) - 0.5*((20.5*sin(theta))^2/70)*(110/(20.5*cos(theta)))^2
solve for theta
theta = 0.95 radians
so
a = (20.5*sin(0.95))^2/70 = 3.97 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.