At least one of the two factors in Equation (6) must be zero. The first factor i
ID: 1585730 • Letter: A
Question
At least one of the two factors in Equation (6) must be zero. The first factor is zero for they collide. We discard this solution. Now the other factor in Equation (6) must be ze 2m (6) + m2 V1i We may then substitute Equation (6) Into Equation (1): 2m1 (7) myvumvym2 +mm m2 Vtu Vii which can be rearranged as: m1 mi2 Therefore, calculating from Equation (6) and Equation (8) gives: 2(11 kg) m/s (11 kg) (13 kg) (16 m/s) 14.6 11 k - 13 29 6 m/o)- a 11 kg 13 kg (16 m/s) = 1.3 × m/s Finalize What result does this predict when the two particles have equal mass and stationary? How could you have predicted that without solving any equations? What if the first mass is large and collides elastically with the second mass? What between the two final velocities and the initial velocity? Need Help? Talk to a Tutor Show My Work (Optionall@Explanation / Answer
v1f = ((m1 - m2)/(m1+m2))*v1i
v1f = (11 - 13)*16/(11+13) = -1.3 m/s
===============
when two masses are equal
m1 = m2 = m
v1f = 0
v2f = 2*m*16/(m+m) = 16 m/s
---------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.