The flea is very well known for its ability to jump - it can jump many times hig
ID: 1586445 • Letter: T
Question
The flea is very well known for its ability to jump - it can jump many times higher than its own height, for instance. Starting from rest, a particular flea accelerates through a distance of 0.500 mm, reaching a launch velocity of 1.10 m/s, directed straight up, when it leaves the ground. (a) Assuming that the flea's acceleration is constant while it is accelerating upward, how large is this acceleration? (b) How long does this acceleration period last?(c) After leaving the ground, assume that the only acceleration acting on the flea is due to the Earth, via the force of gravity, giving the flea an acceleration of 9.80 m/s2directed down. In that case, what is the maximum height reached by the flea?
Explanation / Answer
a )
V2 = 2a S
S = 0.0005m
V = 1.1m/sec
substituting we get
a = 1210 m/s^2
b )
V = at
t = V/a
t = 0.00091 sec
c )
H = V2/2g
H = 0.06173 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.