Consider a plane with a velocity relative to the air of 186 m/s in a westerly di
ID: 1586578 • Letter: C
Question
Consider a plane with a velocity relative to the air of 186 m/s in a westerly direction. If the wind has a speed relative to the ground of 56 m/s (in an easterly direction), how long does it take for the plane to travel from one city to another that is due west of the first by 280 km?1 min Consider a plane with a velocity relative to the air of 186 m/s in a westerly direction. If the wind has a speed relative to the ground of 56 m/s (in an easterly direction), how long does it take for the plane to travel from one city to another that is due west of the first by 280 km?
1 min
Explanation / Answer
Velocity of plane relative to ground = Vpg = Vpa - Vag = 186 m/s - 56m/s = 130m/s
t= d/ Vpg = (280000/130) = 2154s = 35.9min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.