Suppose you have an object of mass of m = 8003 grams that is imitally at rest at
ID: 1586765 • Letter: S
Question
Suppose you have an object of mass of m = 8003 grams that is imitally at rest at a height K above the ground. At some initial time, the object is dropped straight down and his the ground. Assume the value of the gravititional PE is the potenitial energy of the object KE is the kinetic energy of the object. The total initial energy at rest is: E _ initional = PE _ 4 The total final energy when it contacts the ground is: E _intional = KE _ 4 Assuming no losses, the energy conservation law says the initial and final energies must be the same. Therefore: Etmnoi = Efinai The joule (J) is a unit of energy and can be expressed as Kg.m/5 ^ 2 Conversion factors: 12 inches = 1 foot, 2.54 cm = 1 inch Show your work when converting units. Use the correct number of significant figures in your finaal answers If you are told the height h is 28.5 feet, what is the initial energy (in T) of the objectExplanation / Answer
Let the mass of the object m = 8003 g = 8.003 kg
Let the value of g = 9.81 m/s2
Now the height h = 28.5 feet.
1 foot = 12 inches and 1 inch = 2.54 cm
Height h = 28.5 * 12 * 2.54 = 868.68 cm = 8.6868 m
a)Initial energy is nothing but potential energy here
Now the potential energy is given by
P.E = m * g * h
= 8.003 * 9.81 * 8.6868
= 681.99 J
So the initial energy ( P.E ) is 681.99 J
b)Let v be the velocity of the object when it touches the ground
When it touches the ground , all the potential energy must have been converted to kinetic energy
So initial potential energy is equal to kinetic energy at the moment
Then m * g * h = ½ * m * v2
velocity v2 = 2 * g * h = 2 * 9.81 * 8.6868
= 170.43 m2 / s2
Finally v = 13.054884 m/s
So the velocity is v = 13.0548 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.