As you sing a pure steady note of frequency 250 Hz, there is a pressure wave tra
ID: 1586925 • Letter: A
Question
As you sing a pure steady note of frequency 250 Hz, there is a pressure wave traveling outwards from you (at the speed of sound, naturally). What is the wavelength of that sound wave? (Assume the temperature is 20 C, room temp) Compute your answer in meters, but do not enter units to CAPA, just input the number.
For you to think about: Is this a high or low note? How does that wavelength compare with ordinary sizes of things like doors, people's heads, etc? What is the longest and shortest wavelength that you could produce by singing? If the temperature in the room was higher (but you sing the same pitch), (how) does the wavelength change?
Explanation / Answer
as we know that wavelength = v/f
at 20 degree celcius the speed of sound = 343 m/s
so wavelength = 343/250 m
= 1.372 m
which is also = 137.2 cm = 4.5 foot
(1)so now we can imagine the size which is same size as window or a door etc.
(2) by experiment we can find out the lowest and highest frequency of which may be around
lowest = 100Hz
and highest = 710 Hz
so corresponding to these frequencies wavelength
(a)for lowest = 100Hz
wavelength(L1) = v/f
( let temp 20 degree so v = 343m/s)
L1 = 343/100 = 3.43 m===longest
same as L2 = 343/ 710 = 0.48 m ===shortest
3) temperature effect
as we know as T increarse the sound velocity will also increase
so from wavelength = v/f
if V increase then wavelength will also increase .
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.