Two point charges, 6.0 µC and -2.0 µC, are placed 5.8 cm apart on the x axis, su
ID: 1587152 • Letter: T
Question
Two point charges, 6.0 µC and -2.0 µC, are placed 5.8 cm apart on the x axis, such that the -2.0 µC charge is at x = 0 and the 6.0 µC charge is at x = 5.8 cm.
(a) At what point(s) along the x axis is the electric field zero? (If there is no point where E = 0 in a region, enter "0" in that box.)
(b) At what point(s) along the x axis is the potential zero? Let V = 0 at r = . (If there is no point where V = 0 in a region, enter "0" in that box.)
Explanation / Answer
a)
q1 = - 2 x 10-6 C
q2 = 6 x 10-6 C
r = distance between the charges = 5.8 cm = 0.058 m
d = distance of charge q1 from zero electric field point
r + d = distance of charge q2 from zero electric field point
at zero electric field point
E1 = E2
k q1/d2 = k q2/(r + d)2
(2 x 10-6 )/d2 = (6 x 10-6 )/(0.058 + d)2
d = - 0.021 or 0.079 m
d = - 2.1 or 7.9 cm
b)
at zero electric potential point between the charge particles
V1 + V2 = 0
k q1/d + k q2/(r - d) = 0
(- 2 x 10-6 )/d + (6 x 10-6 )/(0.058 - d) = 0
d = 0.0145 m = 1.45 cm
at zero electric potential point not between the charge particles and closed to charge q1
V1 + V2 = 0
k q1/d + k q2/(r + d) = 0
(- 2 x 10-6 )/d + (6 x 10-6 )/(0.058 + d) = 0
d = 0.029 or 2.9 cm
x < 0 , at x = - 2.9 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.